
Megsemmisítette az Európai Unió Bírósága az Európai Bizottság döntését, amellyel 13 milliárd eurós adóbírságot szabott ki az Apple-re. A techóriást az ír állam által kínált adókedvezmény miatt büntette meg még 2016-ban a brüsszeli testület, egészen pontosan azt várta el, hogy az Apple írországi leányvállalata fizesse be az óriási összeget az ír államkasszába elmaradt adóként.
A Bíróság most ezt törölte el, amit azzal indokolt, hogy az Európai Bizottság nem tudta megfelelően megindokolni, hogy az ír állam valóban tiltott állami támogatást biztosított egy 1991-es, majd egy 2007-es adómegállapításban az Apple számára. A 2007-es megállapodás 2014-ig volt érvényben. Az adómegállapítások lényege az, hogy egy cég a szokásostól eltérő adómérték befizetéséről állapodik meg az érintett ország adóhivatalával, utóbbi ezt követően csupán ennek teljesítését kérheti számon a társaságon. Brüsszel azonban ezeket a belső piac versenyszabályaival ellentétesnek tartja, különösen úgy, hogy ezek a kedvezmények jórészt egyes multicégeket illetnek meg, miközben a kisebb vállalkozások normál – bár néha kedvezményesebb – adókulcsokkal adóznak. Margrethe Vestager, az ügyben kulcsszerepet játszó, az uniós versenyügyekért felelős biztos korábban arról beszélt, a kkv-k adóterhe emiatt akár 30 százalékkal is magasabb a nagyvállalatokénál.
Nem ez az egyetlen ilyen ügy, az előző Európai Bizottság hivatalba lépésekor, 2015-ben nagy vihart kavart a LuxLeaks, amely több száz, a luxemburgi adóhivatal és multicégek között kötött megállapodásokat szivárogtatott ki.
A multik által alkalmazott – részben már kivezetett – adózási trükkökről ebben a cikkben írtunk bővebben:
Az Apple elleni döntés, amely a világ legnagyobb ilyen adózási ügye 2019 őszén került az Európai Bíróság elé, a mostani ítélet ellen fellebezhet az Európai Bizottság.