Felborított céges autók, felgyújtott berendezések és törés-zúzás egy gyár legkülönbözőbb pontjain – szokatlan perspektívából engednek betekintést a globális vállalatbirodalmak világába azok a videók, amelyek egy indiai gyárban készültek vasárnap.
A Bangalore közelében fekvő tajvani Wistron Corp. gyára előtt ugyanis nagyjából ezer fős tömeg gyűlt össze hajnali ötkor, amikor az esti és a nappali műszak váltotta egymást, majd elkezdték szétverni a gyárat. Nagyjából egy órán át tartott a rombolás, aminek végül rendőrök vetett véget.
A pusztítást alaposan dokumentálták a résztvevők, egyes képsorok alapján szinte mindenki kamerázott, aki nem éppen szélvédők betörésével vagy a kamerák leütésével volt elfoglalva.
[embedded content]
A tajvani tulajdonú gyárban iPhone-telefonok alkatrészeit gyártották bérgyártásban. A dolgozók tiltakozásként kezdtek rongálni. Egyrészt állításuk szerint 2-3 hónapja nem kaptak fizetést, ráadásul alapból jóval kevesebbet kaptak, mint amennyit korábban ígértek nekik. Másrészt a megalázó munkakörülmények miatt, ami miatt korábban tüntettek is. Egy műszakban 12 órán át kellett dolgozniuk, amelyért 200-300 rúpiát (790-1180 forintot) kaptak.
[embedded content]
Az eset minden eddiginél élesebben hozta felszínre a globális vállalatbirodalmak és az ellátási lánc alján lévő dél-ázsiai dolgozók érdekellentéteit. Rengeteg híradás megjelent már a megalázó körülmények között dolgoztatott munkásokról, az ilyen látványos ellenállás azonban teljesen szokatlan.
Wistron’s iPhone manufacturing facility in India is vandalized by employees pic.twitter.com/eQ764vbhlV
— Mosharraf Zaidi (@mosharrafzaidi) December 13, 2020
Az eset azért is érdekes, mert az érintett gyárra követendő példaként hivatkozott az indiai kormány. Az elmúlt években India komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy egyre nagyobb mértékben települjenek az országba komplexebb tudást igénylő gyártási folyamatok. A tajvani cég gyára volt az egyik első ilyen, emiatt a kormány is példálózott vele.
A rendőrség eddig több mint száz embert vett őrizetbe. A gyár szerint sok számítógépes eszközt és más vagyontárgyat tulajdonítottak el, a vállalatnak okozott kár több mint 13,5 millió dollár.