Új megoldással igyekszik teret adni az okostelefonokra épülő kontaktkövető, vagy a privát szféra védelmét jobban tiszteletbe tartó „kitettség értesítő rendszer” terjedésének az Apple és a Google, mely idén tavasszal fogott össze annak érdekében, hogy a nemzeti egészségügyi szervezetek részére egységes digitális platformot kínáljon a koronavírus elleni küzdelemben – írja a hwsw.hu.
A kontaktkövető applikációk terjedésének és hatékonyságának gátat szab, hogy a fejlesztői támogatás dacára egyelőre túl kevés ország készített ilyen mobiltelefonos szoftvert, illetve ha készített is, a telepített bázis mérete túl kicsi ahhoz, hogy a járvány terjedését érdemben befolyásolja.
Az Apple és a Google API-jának továbbfejlesztett verziójával mindkét fenti problémára megoldást próbál találni a koronavírussal kart karba öltve küzdő két rivális. Az „Exposure Notification Express” névre keresztelt rendszerben a hatóságoknak, egészségügyi szervezeteknek nem kell többé saját applikációval bajlódniuk, elég egy, a rendszer működésének alapvető paramétereit meghatározó konfigurációs fájlt átadniuk a Google és az Apple számára, a két cég ezt követően automatikusan értesíti az adott térségben tartózkodó okostelefon-tulajdonosokat, hogy ha kívánják, igénybe tudják venni az illetékes egészségügyi szerv értesítő rendszerét.
Az Apple iPhone-jai esetében ehhez ráadásul semmilyen applikációt nem kell telepíteniük, feltétel ugyanakkor, hogy frissítsék mobiljukat az iOS operációs rendszer napokban megjelent, 13.7 -es verziójára. Androidos készülékek esetében a kontaktkövető platform elérhetőségéről szintén az operációs rendszer küld figyelmeztetést, a részvételhez azonban a felhasználóknak telepíteniük kell egy a Google által jegyzett appot a Play Áruházból.
Az Exposure Notification Express az eddig megjelent kontaktkövető appokkal párhuzamosan, nem azok helyett működik, alapvetően ugyanazzal a technológiával, vagyis a készülék Bluetooth rádióját használva, anonimizált, decentralizált adatgyűjtéssel és feldolgozással. Az új módszer egyelőre kizárólag az Egyesült Államokban élők számára érhető el, három államban, illetve a fővárosban. Az Apple és a Google májusban megjelent API-jára eddig mindössze hat amerikai állam és globálisan mintegy kéttucat – jórészt európai – ország épített saját kontaktkövető alkalmazást.
Nyitókép: hwsw.hu