Sokan vizionálták a karórák halálát, amikor megjelentek az okosórák, de még azért korai lenne temetni az apró kis szerkezeteket. Bár az olcsóbb kategóriás órákat nagyobb eséllyel szoríthatja ki a piacról az új technológia, a luxus óragyártás még tartja magát.
Ennek ellenére főként az üzletembereket érinti a dilemma: Apple Watchot viseljen vagy Rolexet? A humoros és gyakran ellentmondásos darabjairól ismert H. Moser & Cie. erre a problémára kínál megoldást új órájával, amit úgy terveztek, hogy megszólalásig hasonlítson az Apple termékére, de valójában egy mechanikus szívvel ellátott óra, amiről csak az időt lehet leolvasni.
Slamasztikába került volna a svájci óragyártás a nagy tech cégek által piacra dobott okosórák miatt?
Igen is és nem is. Érdekes trendet lehet megfigyelni, ha a svájci óra eladásokat nézzük: 2019-ben az ország óra exportja 21,7 milliárd svájci frank volt, ami 2,4 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest, ezzel egyidőben azonban az eladott órák száma 13,1 százalékkal csökkent, azaz 20,6 millió órát szállítottak más országoknak, ami 3,1 millióval kevesebb, mint 2018-ban. Tehát az emberek egyre kevesebb órát vesznek, de azok annál drágábbak. A trend hátterében persze nem kizárólag az okosórák állnak, de mindenképp meghatározó szerep jut nekik is – amiért a H. Moser & Cie elegáns módon int be a kütyüknek. A Swiss Alp Watch Final Upgrade a végső verziója a 2016-ban bemutatott órának, amely az okosórákat gúnyolja.
Az órát úgy tervezték, hogy az Apple Watch-ra hajazzon stand by módban az ultra minimalista számlap révén. Ezt a fényelnyelő Vantablackből készítettek, ami a létező legsötétebb mesterséges anyag a világon. A logó és az indexek helyett 6 óránál a másodperc számlapot oly módon gondolták újra, hogy az megszólalásig hasonló legyen a frissítéskor látott kis körre. Az ötlet Edouard Meylan, a H. Moser CEO-ja szerint a márka egyik ügyfelétől és barátjától érkezett, aki nagy rajongója a Swiss Alp Watch kollekciónak.
A lényeg persze, hogy semmi köze az okosórákhoz, hiszen egy teljes egészében mechanikus óráról van szó, amibe a H. Moser saját HMC 324 kalibere – aminek 100 óra a járástartaléka! – került, az órát pedig a svájci Schaffhausenben szerelték össze. Az elgondolás szerint a megfelelő gondoskodás mellett az óra a végtelenségig fog működni, ellentétben a viselhető technológia legdrágább példányaival, amelyek előbb vagy utóbb – és mint tudjuk, inkább előbb -, de egyszer kilehelik a lelküket.
Nem ez az egyetlen pikírt remekmű, ami kikerül a H. Mosertől. 2017-ben mutatták be a Swiss Mad Watch-ot, egy működő mechanikus órát, amit valódi svájci sajtba zártak, ami a gyártó kikezdhetetlen “svájciasságát” volt hivatott kiemelni. Két évvel később egy növényekkel megrakott órát terveztek, amelynek tokját pozsgás növények – moha, föld és egyéb zöldek- díszítették. Az óra üzenete, hogy a fenntarthatóságra fordítja a figyelmet.
A Swiss Alp szériában 14 különböző dizájn sorakozik fel, amelyek főként a számlapjuk miatt szóltak nagyot. A Swiss Alp Watch Final Upgrade-ből mindössze 50 darab készült, ezek ára egyenként 30 800 dollár. Nem kevés pénz egy vizuális gagért.