âHĂ©t-nyolc Ă©vvel ezelĆtt arra az ötletre, hogy Maceket hasznĂĄljunk irodai környezetben, mĂ©g azt gondoltam volna, hogy »felejtsĂ©tek el«. Ezzel szemben mĂĄra odĂĄig jutottunk, hogy sokszor elĆnyt jelent a Mac a felhasznĂĄlĂłk szĂĄmĂĄra, Ă©s nem csak az olyan megszokott munkafolyamatok sorĂĄn, mint a kĂ©pfeldolgozĂĄs, grafika, fotĂł vagy videĂłvĂĄgĂĄs. PĂ©ldĂĄul a webfejlesztĆk Ă©s az UX-dizĂĄjnerek kifejezetten szeretik, Ă©s ahogy vĂĄltoznak a trendek, mĂĄr egy ĂĄtlagos irodai dolgozĂł szĂĄmĂĄra is elĂ©rhetĆek ezek az eszközökâ â mondja BalĂĄzs Imre, a T-Systems szenior Modell Office specialistĂĄja.
A kisebb, pĂ©ldĂĄul marketing- vagy mĂ©diacĂ©gek mĂĄr jĂłval korĂĄbban, tizenöt-hĂșsz Ă©ve felfedeztĂ©k maguknak a Macben rejlĆ lehetĆsĂ©geket. Az e-mailezĂ©s terĂ©n Ă©s kĂŒlönösen a webes alkalmazĂĄsokkal dolgozĂłk esetĂ©ben semmilyen jelentĆsĂ©ge nincs az operĂĄciĂłs rendszernek, a mai felhĆalapĂș vilĂĄgban pedig egyre kevĂ©sbĂ© Ă©rdekes, hogy milyen platformot hasznĂĄlunk. âMĂĄra azĂ©rt tudott elterjedni a Mac, mert több olyan megoldĂĄs elĂ©rhetĆ a piacon, amelyek segĂtsĂ©gĂ©vel jĂłl menedzselhetĆek ezek az eszközök, Ă©s az IT biztonsĂĄgi elĆĂrĂĄsokhoz szĂŒksĂ©ges beĂĄllĂtĂĄsokat is vĂ©gre lehet velĂŒk hajtani. Egy sajĂĄt kiszolgĂĄlĂłfelĂŒleten keresztĂŒl tudunk segĂtsĂ©get nyĂșjtani a maces felhasznĂĄlĂłknak önkiszolgĂĄlĂł rendszerben vagy ambient mĂłdon, központilag. NekĂŒnk az arany közĂ©putat kellett megtalĂĄlni ebben, hogy ne csorbuljon az az Apple-ökoszisztĂ©ma, ami nagyon kĂ©nyelmessĂ© teszi az Apple eszközök hasznĂĄlatĂĄt: ha van egy Apple Watch a felhasznĂĄlĂł csuklĂłjĂĄn, van egy iPhone-ja, Macbook-ja, Ă©s mindenhova a sajĂĄt ID-jĂĄval lĂ©p be, akkor kifejezetten jĂłl ĂĄtjĂĄrhatĂłak a rendszerek.â
Kinek valĂł a Mac?
A nĂ©gynapos munkarend tesztelĂ©sĂ©hez hasonlĂłan a Mac-ek vĂĄllalati környezetbe ĂĄgyazĂĄsĂĄt is hĂĄzon belĂŒl tesztelte elĆször a T-Systems. A pilot projekt sorĂĄn kivĂĄlasztott munkakörben dolgozĂł kollĂ©gĂĄk kislĂ©tszĂĄmĂș csoportja kapott mĂĄsodik laptopnak Macet, Ă©s azt teszteltĂ©k, hogy a mindennapi feladataiknĂĄl mennyire vĂĄlik be a rendszer. A tesztben rĂ©szt vettek Ă©rtĂ©kesĂtĂ©si kollĂ©gĂĄk, rendszermĂ©rnökök, IT ĂŒzemeltetĂ©si dolgozĂłk, szolgĂĄltatĂĄs- Ă©s projektmenedzserek, tovĂĄbbĂĄ tĂĄmogatĂł terĂŒleten dolgozĂł munkatĂĄrsak.
âTipikusan hĂĄromfĂ©le felhasznĂĄlĂłt azonosĂtottunk a tesztek sorĂĄn. Az elsĆ tĂpus, aki korĂĄbban mĂĄr hasznĂĄlta az Apple szĂĄmĂtĂłgĂ©peit â velĂŒk egyĂŒtt gondolkodva alakĂtottuk ki, hogy a jelenlegi IT-környezetben minĂ©l kĂ©nyelmesebben ki lehessen hasznĂĄlni a Maceket. A mĂĄsodik tĂpusba azok tartoznak, akik meglĂĄttĂĄk a Mac-gĂ©peket, Ă©s szerettĂ©k volna kiprĂłbĂĄlni Ćket. VelĂŒk annyiban nehezebb dolgunk volt, hogy nem minden esetben tettĂ©k bele a kellĆ munkĂĄt ahhoz, hogy megtanuljĂĄk macOS mƱködĂ©sĂ©t. VĂ©gĂŒl a tĂĄmogatĂłcsoport tagjai azĂ©rt sajĂĄtĂtottĂĄk el a hasznĂĄlatĂĄt, hogy tudjanak segĂteni a többi felhasznĂĄlĂłnak.â
BalĂĄzs Imre hangsĂșlyozta, hogy nem mindenkinek valĂł a Mac, Ă©s hozzĂĄtette, hogy egy ilyen projektnĂ©l Ă©rdemes perszĂłnĂĄkat kialakĂtani â azaz kiszƱrni a tesztelĆk adatai alapjĂĄn a nagyobb cĂ©lközönsĂ©g preferenciĂĄit, igĂ©nyeit â, hogy megvizsgĂĄlhassĂĄk a felhasznĂĄlĂłk IT Ă©rettsĂ©gi szintjĂ©t, Ă©s azt, hogy milyen alkalmazĂĄsokkal dolgoznak az adott munkakörben.
Mindennapi munka Ă©s motivĂĄciĂł Macbookkal
âAhogy a felhasznĂĄlĂłkkal beszĂ©lgettem, sokuknak nagyon tetszik az Apple vilĂĄga, Ă©s ha a cĂ©g lehetĆsĂ©get ad szĂĄmukra, hogy azzal dolgozzanak, akkor ezek a munkavĂĄllalĂłk boldogabbak, motivĂĄltabbak Ă©s hatĂ©konyabbak lesznek, amitĆl a vĂĄllalat is sikeresebb leszâ â fogalmazott BalĂĄzs Imre. Mindezt alĂĄtĂĄmasztja a PwC felmĂ©rĂ©se, miszerint az Y generĂĄciĂł 78 szĂĄzalĂ©ka nyilatkozott Ășgy, hogy amennyiben a munkahelyĂ©n megvĂĄlaszthatja, hogy milyen eszközzel dolgozzon, az növelni fogja a hatĂ©konysĂĄgĂĄt. RĂĄadĂĄsul az sem elhanyagolhatĂł szempont, hogy ezek az eszközök jelentĆsen Ă©rtĂ©kĂĄllĂłbbak, mint a versenytĂĄrsak asztali szĂĄmĂtĂłgĂ©pei Ă©s laptopjai, mivel alacsonyabb a tĂĄmogatĂĄsi költsĂ©gĂŒk, illetve hosszabb az Ă©lettartamuk.
FotĂł: Farknot Architect/Shutterstock/T-Systems
âAmiĂłta Mac-kel dolgozom, nem hasznĂĄlok kĂŒlsĆ billentyƱzetet Ă©s egeret sem, mert a Macbook sajĂĄt billentyƱzete Ă©s touchpadja megfelelĆen ergonomikus Ă©s nagyon jĂł minĆsĂ©gƱ. Vannak pĂ©ldĂĄul olyan beĂ©pĂtett kĂ©zmozdulatok az Ă©rintĆpadon, melyekkel egyszerƱbben tudok vĂĄltogatni az ablakok között. UgyanĂgy a laptop sajĂĄt kijelzĆjĂ©t hasznĂĄlom kĂŒlsĆ helyett, mert erre ĂĄllt rĂĄ jobban a szemem. A webes alkalmazĂĄsok ugyanĂșgy mƱködnek â akĂĄr a Teams-Ă©rtekezletek is az összes funkciĂłjukkal egyĂŒtt. UgyanĂșgy tudok levelezni, Ă©s hasznĂĄlom az Office-alkalmazĂĄsokat. Bizonyos alkalmazĂĄsokat â melyek Windows vagy Linux környezetben futnak â tĂĄvoli asztallal vagy tĂĄvoli konzollal tudok elĂ©rni a mĂĄsik szĂĄmĂtĂłgĂ©pemen keresztĂŒl, tehĂĄt ezzel sincs kĂŒlönösebb gondâ â osztotta meg a Telekom szakĂ©rtĆje a tapasztalatait.
A teszt sorĂĄn kiderĂŒlt, hogy egy ĂĄtlagos felhasznĂĄlĂł szĂĄmĂĄra â hacsak nem natĂvan Windows környezetre fejlesztett vĂĄllalati alkalmazĂĄst kell hasznĂĄlnia â ugyanĂșgy elĂ©rhetĆ minden, mint eddig. âAzĂ©rt furcsasĂĄgok is adĂłdnakâ â szĂĄmolt be BalĂĄzs Imre, hiszen a billentyƱzetkiosztĂĄst pĂ©ldĂĄul Ășjra kell tanulni. âSokszor futok bele abba, hogy hol is van a kacsacsĆr. A MacnĂ©l nincs tĂșl sok informĂĄciĂł feltĂŒntetve a klaviatĂșrĂĄn, sok karaktert a virtuĂĄlis billentyƱzeten lehet megtalĂĄlni, ami nem olyan vĂ©szes, nĂ©mi energia-rĂĄfordĂtĂĄssal megtanulhatĂł. RĂĄadĂĄsul az emojiknak is jutott egy virtuĂĄlis panelâ â folytatta a szakĂ©rtĆ.
Mac-en nincs kékhalål?
Ahogy az Android- Ă©s az iPhone-hasznĂĄlĂłkĂ©, Ășgy a Windows Ă©s az Apple tĂĄbora is meglehetĆsen sok feszĂŒltsĂ©ggel teli pillanatot kĂ©pes okozni egymĂĄsnak nĂ©hĂĄny ĂĄltalĂĄnos tĂ©vhit ismĂ©telgetĂ©sĂ©vel: ilyenek pĂ©ldĂĄul, hogy a Mac nem kĂ©pes lefagyni, vagy hogy nincsenek rajta vĂrusok Ă©s sokkal biztonsĂĄgosabb a hasznĂĄlata. A mĂĄsik oldal elĆszeretettel vĂĄg azzal vissza, hogy a Mac nem fejleszthetĆ Ă©s nem mƱködnek rajta a megszokott alkalmazĂĄsok. De mit mond errĆl a szakĂ©rtĆ?
âValĂłjĂĄban mind a kĂ©t platform esetĂ©ben vannak vĂrusok, spamek, az IT-biztonsĂĄgot megingatĂł tĂĄmadĂĄsok, viszont kevesebb rosszindulatĂș kĂłd Ă©rhetĆ el Mac-környezetben. Azonban a nagyvĂĄllalatoknĂĄl elvĂĄrĂĄs, hogy hasonlĂł mĂłdon kell vĂ©deni minden szĂĄmĂtĂłgĂ©pet, vĂ©gpontvĂ©delmi rendszert kell hasznĂĄlni, mivel a vĂ©delem olyan erĆs, mint a leggyengĂ©bb pontja.â â fejtette ki BalĂĄzs Imre.
A Mac esetĂ©ben az Apple T2 chip hardveres megoldĂĄsai szolgĂĄltatjĂĄk a teljes lemeztitkosĂtĂĄst, biztonsĂĄgos rendszerindĂtĂĄst, valamint az ujjlenyomat(ok) Ă©s az Apple Pay informĂĄciĂłk tĂĄrolĂĄsĂĄt, Ăgy ebbĆl a szempontbĂłl erĆteljesebb a biztonsĂĄg. Az operĂĄciĂłs rendszer nagyobb stabilitĂĄsa abbĂłl eredhet, hogy mivel az Apple-nĂ©l egy kĂ©zben van a hardver Ă©s az operĂĄciĂłs rendszer fejlesztĂ©se, optimalizĂĄlt kĂłdot tudnak Ărni. A Windows esetĂ©ben ez nem feltĂ©tlenĂŒl van Ăgy, hiszen több gyĂĄrtĂł több termĂ©ke kerĂŒlhet egyetlen gĂ©phĂĄzba. A Mac ilyen szempontbĂłl sokkal megbĂzhatĂłbb, de amint egy third-party avagy kĂŒlsĆ alkalmazĂĄs kerĂŒl be ebbe az ökoszisztĂ©mĂĄba (pl. meghajtĂł programok), az eredmĂ©nyezhet a kĂ©khalĂĄlhoz hasonlĂł âlefagyĂĄstâ. NagyvĂĄllalati környezetben viszont erre nem igazĂĄn lehet pĂ©lda.
âAz IT-osztĂĄly szĂĄmĂĄra annyiban kihĂvĂĄs, hogy meg kell tanulni a tĂĄmogatĂĄsĂĄt, a hasznĂĄlatĂĄt, de egyĂ©bkĂ©nt azt lĂĄtom, hogy a szakemberek ötven szĂĄzalĂ©ka Ă©s a vezetĆsĂ©g is nyitott erre a rendszerreâ â tette hozzĂĄ a szakember.
A cikk megjelenését a T-Systems tåmogatta