A Bloomberg értesülései szerint az Nvidia érdeklődik a japán SoftBank tulajdonában lévő ARM Holdings iránt, amelyet a korábbi találgatások még az Apple-lel próbáltak összehozni.
Már hónapokkal ezelőtt felröppentek a találgatások azzal kapcsolatban, hogy a SoftBank csoport a 2016-ban 32 milliárd dollárért felvásárolt ARM Holdings eladásának lehetőségeit is vizsgálja egy olyan elképzelés mellett, amelynek értelmében a processzortervező céget önálló társaságként bevezetné a tőzsdére. Az első forgatókönyvhöz lehetséges vevőként az Apple-t emlegették, ahol nem csak a szükséges források állnak rendelkezésre egy hasonló volumenű üzlethez, de már azt is bejelentették, hogy a későbbiekben az iPhone-ok után a Mac számítógépeket is saját fejlesztésű, ARM alapú csipekkel szállítja majd.
A Bloomberg értesülései alapján megbeszélésekre is sor került ezzel kapcsolatban, de az Apple a lap forrásai szerint nem tervezi, hogy vételi ajánlatot tesz. Ennek elsősorban az a magyarázata, hogy az ARM licencdíjakra épülő modellje nem igazán passzolna az Apple saját hardver- és szoftvertermékekre épülő üzletéhez – pláne, hogy egy ilyen felvásárlás a versenyjogi szabályozókon is nagy eséllyel fennakadna, mivel az Apple olyan kulcsfontosságú szabadalmak tulajdonosává válna, amelyek létfontosságúak a vállalat közvetlen versenytársai számára.
Ennek viszont lenne értelme
Ezzel párhuzamosan a Bloomberg csütörtöki arról is beszámolt, hogy egy másik meghatározó piaci szereplő, az Nvidia viszont érdeklődést mutat az ARM megvásárlására. Az értesüléseket eddig nem erősítették meg sem a SoftBank, sem az Nvidia, sem az ARM képviselői, de a lap itt is bennfentes forrásaira hivatkozva tudósított róla, hogy az elmúlt hetekben az amerikai csipgyártó felvette a kapcsolatot a SoftBankkal, sőt az sem kizárt, hogy a közeljövőben más érdeklődő is felbukkan a cambridge-i székhelyű ARM körül.
A riport szerint nem világos, hogy a SoftBank (illetve annak Vision Fund befektetési alapja) a teljes részesedésétől, vagy csak annak egy szeletétől próbálna megválni, mint ahogy az sem biztos, hogy sor kerül majd bármilyen megállapodásra. Ez mindenesetre nem csak az Nvidia, hanem a teljes iparág eddigi legnagyobb értékű cégfelvásárlása lenne, figyelembe véve például, hogy az ARM négy évvelezelőtti, 32 milliárdos akvizíciójától a mai napig 185 százalékkal növekedett az iparági barométernek számító Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index (SOX) értéke.
Ez a látványos erősödés az olyan új területek felfutásának köszönhető, mint amilyen a mesterséges intelligencia vagy az okos járművek, amelyekre tekintettel a befektetők is egyre szívesebben invesztálnak a megfelelő csipgyártó vállalatokba. Ugyanebben az időszakban az Nvidia cégértéke a nyolcszorosára növekedett, és jelenleg már a 260 milliárd dollárt közelíti, ami nagyjából megfelel az Intel piaci kapitalizációjának. Az Nvidia különösen erős az említett szegmensekben, az ARM technológiáit pedig az Intel, a Qualcomm, az AMD és más iparági szereplők is mind licencelik.