Hirdetés
Megjelenés
Hét év telt el azóta, hogy az Apple előrukkolt a MacBook Airrel, ami akkor és ott megmutatta, mennyivel jár a cupertinói vállalat a többiek előtt. Visszaemlékezve, nem tudtunk szóhoz jutni, amikor a pengevékony ezüst csoda előbukkant a dobozból – most pedig itt a legújabb, szimplán csak MacBook, és pontosan ugyanazt érezzük, mint anno. Nincsenek szavak, ez a notebook élőben egyszerűen hihetetlen. Ráadásul még a hozzánk került példány új, sötétebb, asztroszürke színárnyalatával is pont betaláltak! Mellette van még a klasszikus ezüst, és a sötétszürkéhez hasonlóan a telefonoktól átvett arany.
Tapintásra, fogásra klasszikus Apple termék a 2015-ös MacBook. Minden részletében a kiemelkedő minőséget sugározza, legyen szó a kiváló fémházról, a kvázi nem létező illesztési hézagokról vagy a zsanérról, ami annak ellenére felnyitható egy kézzel, hogy az egész gép mindössze 920 grammos. Alapterületre két centivel keskenyebb az 1080 grammos MacBook Air 11-nél, mélységük nagyjából egyforma, az újdonság viszont legvastagabb pontján csak 13,1 milliméteres, míg az egyáltalán nem duci Air ezen paramétere 17 milliméter. A számok így leírva távolról sem adják vissza azt az érzést, ami a laptop a valóságban kelt, aki teheti, ugorjon be egy Apple boltba és nézze meg élőben, megéri!
Sokat dob az új Apple modell kompaktságérzésén, hogy szinte semmi csatlakozó nincs rajta. Kapunk összesen egy hang ki-/bemenetet, illetve egy USB Type-C-t, ami adatátvitelre, töltésre, de még monitorkimenetként is szolgál, és ennyi, vége, nincs tovább. A notebook teljesen új, 12 hüvelykes kijelzőt kapott, ami IPS technológiájával és 2304×1440 pixeles felbontásával is messze túlmutat a 11-es és 13-as Airen, bár tény, hogy Windows-alapon egy ideje már nem kapjuk fel a fejünket 226 ppi-s pixelsűrűség hallatán.
Az új MacBook billentyűzete viszont egy nem csak Apple-szinten merőben új dolog. A sok-sok éve használt ollós rendszer helyett egy pillangósnak nevezett megoldást választottak, szinte nulla nyomásúttal. Alapvetően ez a kulcsa a MacBook szinte hihetetlen vékonyságának – és az akkumulátor, ami szintén egyedi, különlegesen rétegezett, hogy a gépház minden köbcentiméterét ki tudják használni. Így egy egész nagy, 40 wattórás akkut sikerült beépíteni, ami két wattórás előrelépés a majdnem egy harmaddal nagyobb belső térfogatú Air 11-hez képest.
Felül a MacBook 2015, alul a MacBook Air 11 alaplapja
Apple-vonalon újdonság a Core M processzor használata is, amit passzív hűtéssel párosítottak. Mivel tavasszal jelent meg a masina, még Broadwell lapka hajtja, de az igazi érdekesség nem is maga a hardver, hanem ahogyan beépítették. A teljes alaplap kisebb, mint egy névjegykártya, ezen van az egybetokozott CPU és alaplapi vezérlőchip, két chipben a 8 GB LPDDR3 memória, szintén két chipben a 256 vagy 512 GB-os SSD, a Wi-Fi modul és minden más. Hagyományos notebookban a két memóriamodul és egy M.2 SSD foglal ennyi helyet, ez a fajta integráltság eddig inkább a tabletekre volt jellemző.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!